Planowanie

Prawdziwy lider wie o tym, że ludzie robią to co widzą, a nie to co słyszą!

Zrozum zasadę budowania zespołu, a zaczniesz osiągać w nim sukcesy. Nie koniecznie chodzi o sukcesy finansowe, dla każdego może to oznaczać zupełnie inny wymiar. Kiedy ja pracuję z zespołami od wielu lat wyznaję jedną zasadę, a brzmi ona tak: „Nigdy nie proszę ludzi o zrobienie czegoś, czego sam bym nie zrobił”. Myślisz, że jest to uczciwe podejście do członków zespołu. Ja uważam, że TAK. Właśnie w ten sposób buduje się relacje, zaufanie oraz wzajemne wsparcie, które jest niezbędne do zrealizowania celu.

Przypominam sobie jedną z ostatnich okazji pracy z kilkunasto osobowym zespołem, organizowaliśmy duże wydarzenie na kilkaset osób. Mój zespół był bardzo młody, składał się z osób od 16 do 30 lat. Jak widzisz przekrój wiekowy spory, mimo to zrobiliśmy kawał dobrej roboty, a przy tym mogę śmiało powiedzieć, że osiągnęliśmy SUKCES 😀

Nie wszyscy muszą znać się na początku współpracy, ważne aby w jej trakcie mogli powiedzieć, że wiedzą z kim działają.

Lider - zacznij od siebie
Lider – zacznij od siebie

Jak pracować, aby osiągać założone cele? Każdy lider ma swoje wypracowane metody w przypadku organizowania np. imprezy, ja używam do pracy MAPY MYŚLI, to właśnie na niej pojawiają się wszystkie najważniejsze rzeczy, na których będziemy skupiać się przez cały czas pracy. Kiedy rozdzielisz zadania, ważne jest to, aby przypisać ich realizację do konkretnych osób. Nie ma niczego gorszego od rozmytej odpowiedzialności. Wtedy pojawiają się pytania, kto za TO odpowiada. JA? A może TY? A może ON? Za nic nie dopuszczaj do takich sytuacji, to powoduje kłótnie w zespole i dezorganizuje pracę. Wyznacz szefa poszczególnej sekcji i poproś żeby dobrał sobie osoby do pomocy lub wybierzcie to wspólnie ze składu zespołu. Nakreśl, że pracują w konkretnym obszarze, natomiast w przypadku potrzeby są do pomocy przy innych zadaniach, pod warunkiem że nie spowoduje to zaniedbania ich głównego obszaru.

Spotykaj się systematycznie z zespołem, sprawdzaj na jakim etapie realizacji znajdują się zadania, pochwal za osiągnięte rezultaty i motywuj do dalszej pracy. Jeżeli trzeba odsunąć od pracy osobę, która nie realizuje zadań lub wprowadza zamęt, porozmawiaj z tą osobą i ustal co dalej.

ocena realizacji zadania
ocena realizacji zadania

Zbliżając się do końca, wykonaj zadanie jakie zostało przyjęte, na jak najwyższym poziomie. W dniu kiedy jest kulminacja zadania pamiętaj o pozytywnej motywacji całego zespołu, żeby dali z siebie wszystko.

Krok ostatni to podsumowanie i podziękowanie współpracownikom za pracę i czas poświęcony na wykonanie wszystkich zadań. Zadbaj o to, aby każdy członek zespołu był dumny z wykonanego zadania oraz z tego że mógł być częścią tego zespołu.

Sukces
Sukces

A teraz zrób to!

Zawszę bądź przykładem dla ludzi z którymi pracujesz, aby osiągnąć sukces trzeba być gotowym zapłacić za to cenę. 😉

Pozdrawiam
Wojtek