Optimum stresu

Czas na kolejne 4 sposoby na radzenie sobie ze stresem, mam nadzieję że czekałeś niecierpliwie na ten wpis 😉

5.Użyj wyobraźni w walce ze stresem.

Wyobraźnia to niesamowicie potężne narzędzie, oczywiście jeżeli potrafisz odpowiednio z nich korzystać. Jest wiele technik, które pozwalają pracować z naszą podświadomością za pomocą wyobraźni. Są to bardzo skuteczne metody radzenia sobie ze stresem. Jeżeli spotkałeś się kiedyś z pojęciem NLP, to te techniki można znaleźć właśnie pod tymi hasłami.

Podzielę się z Wami dwoma technikami, które możesz odrazu wykorzystać w swoim życiu.

Wyobraźnia
Wyobraźnia

Miejsce marzeń

Stwórz w wyobraźni swoje miejsce marzeń i odwiedzaj je, kiedy się stresujesz. Użyj do tego jak najwięcej zmysłów: wzrok, słuch, zapach, smak, dotyk. A teraz wykonaj to ćwiczenie najlepiej jak potrafisz, siądź wygodnie, odpręż się i zacznij używać swojej wyobraźni. Wymarzonym miejscem może być plaża w tropikach i towarzyszący Ci zapach oceanu; świetlisty las, w którym słychać łagodny śpiew ptaków; ogród na wsi i pokryta poranną rosą trawa, po której stąpasz boso itd. Takie miejsce niech będzie Twoim sekretnym miejscem marzeń, które powinno być indywidualne, stworzone przez Ciebie, dla Ciebie, ku Twojej przyjemności. Będzie to przystań, do której będziesz mógł wracać, kiedy będziesz potrzebować.

Submodalności

Technika NLP składająca się z kilku kroków.
1. Wyobraź sobie bardzo dokładnie sytuację, która Cię stresuje. Przeżywaj ją przez chwilę – odczuj ją w swoim ciele, żołądku, ten dyskomfort jaki temu towarzyszy.
2. Wyobraź sobie, w którym miejscu ciała jest zlokalizowany stres związany z tą sytuacją. Poczuj jego kształt, kolor, stan skupienia, zapach i smak. Może to być ciężki, ciemny kamień gdzieś w żołądku albo czerwona gazowa kula pod pępkiem.
3. Wyciągnij ten stres w wyobraźni ze swojego ciała i połóż go przed sobą. To tak jakbyś wyciągał ze swojego brzucha piłkę, albo może kulę armatnią.
4. Zmień charakterystykę stresu: zmień kolor, na jaki chcesz, zmodyfikuj stan skupienia, gęstość, zapach itd. tak, aby budziła miłe uczucia. Użyj wyobraźni, może zamień to w zwykłego gniotka z oczami i uśmiechem.
5. Jeżeli sytuacja przestanie budzić w Tobie złe emocje, jest gotowa, aby włożyć ją tam, skąd została wyciągnięta, do wewnątrz ciała. Włożenie jej z powrotem powinno wywołać uczucie ulgi i odprężenia.

6.Uprawiaj sport!

To najprostsze co możesz zapewnić swojemu ciału, nic tak nie niweluje stresu jak fizyczne zmęczenie. Może warto wyjść pobiegać, a może dłuższy spacer ze swoim czworonogiem, siłownia, squash i wiele innych opcji. Regularne uprawianie aktywności fizycznej nie tylko rozładowuje napięcie, ale również pobudza wydzielenie endorfin. To wszystko zwiększa odporność na kolejny stres jaki będzie nam towarzyszyć. Sam zdecyduj czy to nie powinno być pierwszym rozwiązaniem stresu 😉

Wybierz coś dla siebie, tylko ważna jest powtarzalność, rób to przynajmniej 3 razy w tygodniu. Pamiętaj, to co sprawia Ci przyjemność jest łatwiejsze do powtórzenia.

Uprawiaj sport
Uprawiaj sport

7.Miej kogoś bliskiego

Udany związek to recepta na długie życie w szczęściu i harmonii emocjonalnej. Dbaj o relację z innymi ludźmi, z Twoją rodziną, przyjaciółmi. Jeżeli nie masz dzisiaj takiej osoby, to znajdź ją. Człowiek jest zwierzęciem stadnym, do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje kogoś u swego boku. To Ty decydujesz, z kim spędasz swój wolny czas, jeżeli jest taka potrzeba to poświęć tyle czasu ile będzie trzeba, aż nie znajdziesz bliskiej Ci osoby.

Pomoc drugiej osobie też sprawia, że jesteś szczęśliwy, dobrze czuć się częścią czegoś dobrego. Troszcząc się o innych, zapominamy o swoich problemach 🙂

Miej kogoś bliskiego
Miej kogoś bliskiego

8.Pomódl się!

Czy musisz być osobą wierząca, żeby się modlić? Zaskoczę Cię, ale nie ma takiej potrzeby. Jest wiele sposobów na modlitwę, można to podzielić na dwa rodzaje. Pierwsza to modlitwa szczera, pochodząca z wnętrza, to głos własnego serca ubrany w słowa. Po prostu mówimy, co dla nas ważne, co wywołuje w nas emocje. Rozmawiamy w ciszy z samym sobą.
Druga to modlitwa przypominająca pieśń, melodyjna, posiadająca zwrotki i refren. Inaczej mówiąc „klepanie paciorków”. Równie dobry sposób, co pierwszy, uspokajający, wspomagający koncentrację. Jest to sposób na medytację. Umysł koncentruje się na jakiejś czynności, odpoczywa od wszystkiego, o czym nie myśli, znajduje dzięki temu czas na to, aby pomyśleć o tym, na co zwykle nie miałby czasu.
Oba sposoby skuteczne i polecane; można wybrać jeden albo stosować obydwa.

Pomódl się
Pomódl się

optimum stresu

Wszystko w naszym życiu potrzebuje harmonii, nie można wykluczyć stresu w 100% z naszego życia. Jeżeli jest go za dużo to źle, ale za mało – to też niedobrze. Nie sugeruj się tym, co było na początku pierwszej części posta, łagodna forma stresu w życiu jest nam potrzebna. To jest pewnego rodzaju pobudzenie do działania, motywacja która pobudza nasz umysł do osiągania efektów. Jak zawsze podkreślę, że to musi być wyważone, stres który spowoduje paraliż Twojego ciała nie jest Ci do niczego potrzebny. Spróbuje Ci to opisać na pewnym przykładzie. Gdybyśmy nie odczuwali zimna, głodu, strachu – ludzkość nie przetrwałaby, a na pewno nie zaszłaby tak daleko jak dziś. Tak właśnie działa rozwój cywilizacji, a także duchowy. Jeżeli nie ma potrzeby, nie ma osiągnięć. Czy mielibyśmy prąd, żarówkę, komputery czy internet, gdyby ludzie w epoce jaskiniowców nie mieli potrzeby posiadania np. ognia. To właśnie tak rozwija się cywilizacja, podczas tego rozwoju powstał dziś wszechobecny STRES.

A zatem dbaj o właściwy poziom stresu, optymalny dla Twojego osobistego rozwoju!